Den 9 juni 2025 presenterades slutbetänkandet från utredningen om näringslivets roll i totalförsvaret och dess försörjningsberedskap. Rapporten ”Nya samverkansformer, modern byggnads- och reparationsberedskap – för ökad försörjningsberedskap” (SOU 2025:68), belyser den kritiska roll som näringslivet spelar i totalförsvaret och Sveriges långsiktiga säkerhet. Näringslivet, som en integrerad del av det civila försvaret, måste ha förmåga att upprätthålla leveranser av samhällsviktiga varor och tjänster – även under krissituationer och krig.
Näringslivets roll i totalförsvaret – inte en passiv aktör
I en värld där geopolitiska spänningar och osäkerheter är en realitet, har Sverige en stark beroendeställning till ett robust näringsliv. Företag i alla sektorer, från industri till tjänster, spelar en avgörande roll för att upprätthålla samhällsfunktioner under höjd beredskap eller krig. Idag är över 70 % av arbetskraften sysselsatt inom näringslivet, vilket innebär att svenska företag inte bara skapar tillväxt, utan också utgör ryggraden i vårt totalförsvar.
Näringslivet är inte en passiv aktör; företagen måste vara förberedda att hantera alla tänkbara krisscenarier. För att bygga motståndskraft krävs att varje företag, oavsett storlek, identifierar sina kritiska beroenden – exempelvis för att säkra tillgång till insatsvaror, drivmedel och andra viktiga tjänster.
”För att stärka Sveriges förmåga att snabbt bygga och reparera civil infrastruktur under kris eller krig föreslås en modern och effektiv byggnads- och reparationsberedskap. Detta inkluderar utveckling av samverkansformer mellan myndigheter och företag samt etablering av avtalsstrukturer för att säkerställa resurser och kapacitet vid behov.” SOU 2025:68:
Skapa försörjningsberedskap
För att säkerställa att näringslivet fungerar även under extremt pressade förhållanden, måste det byggas upp en robust och långsiktig försörjningsberedskap med tydliga krav på vad som ska levereras och hur det ska prioriteras. Detta innebär inte bara att ha tillgång till material och resurser, utan också att de juridiska och operativa ramverken är på plats för att hantera eventuella störningar i försörjningskedjorna.
Enligt SOU 2025:68 är det avgörande att näringslivet har fungerande samverkansformer och tydliga avtal med relevanta aktörer – både inom och utanför Sverige – för att kunna upprätthålla verksamheten vid krig eller krissituationer. Detta gäller särskilt för företag med internationella beroenden.
Här bidrar 2Secure genom att erbjuda djupgående analyser av organisationers beroenden och rättsliga förutsättningar, och hjälper att bygga en anpassad ledningsförmåga som kan säkerställa rätt fortsatt verksamhet i alla lägen så att organisationen bidrar till försörjningsberedskapen.
2Secure är en erfaren partner för företag och organisationer som vill stärka sin förmåga att hantera potentiella hot mot försörjningen och säkerställa att alla juridiska aspekter är beaktade.
Vi erbjuder skräddarsydda lösningar för att:
- Identifiera och kartlägga era kritiska beroenden, inklusive internationella leverantörskedjor och insatsvaror.
- Bygga robusta ledningsförmågor och samverkansstrukturer i enlighet med gällande lagar och försvarsplanering.
- Identifiera vilka organisatoriska krav på beredskap och förmåga som krävs för att bedriva avsedd verksamhet
- Säkerställa att er verksamhet har förmågan att fortsätta operera under höjd beredskap, kris och krig – med de förändring i lag som uppstår under högsta beredskap.
- Skapa den ledningsförmåga som krävs för att kunna vara en leverantör inom totalförsvaret under högsta beredskap
- Skapa den planering som krävs för att ha de strukturer och organisatorisk beredskap som krävs
Så stärker vi er förmåga
Vi på 2Secure har lång erfarenhet av att stödja företag och organisationer i att bygga hållbara och robust ledningsförmåga syftandes till att kunna bedriva sin kärnverksamhet under påfrestningar som kris eller krig. Vårt arbete grundar sig på en omfattande juridisk kompetens och operativ analys, som säkerställer att alla era beroenden – både interna och externa – identifieras och hanteras.
Genom en noggrant genomförd riskbedömning och behovsanalys, hjälper vi er att:
- Förstå din organisations roll och uppdrag inom totalförsvaret
- Identifiera alla potentiella sårbarheter i försörjningskedjan.
- Skapa handlingsplaner och avtal för att snabbt kunna agera vid höjd beredskap eller krig.
- Skapa den ledningsförmåga som krävs för att bedriva den verksamhet organisationen förväntas klara av under högsta beredskap
Varför välja 2Secure?
Expertis i totalförsvarsjuridik och försörjningsberedskap – Vi kombinerar djupgående juridisk kompetens med praktisk erfarenhet inom försvarjuridik och beredskap.
Kundanpassade lösningar – Vi skapar skräddarsydda planer som är anpassade efter ert organisations specifika behov och verksamhet.
Kontakta oss på 2Secure för att diskutera hur vi kan hjälpa er att bygga en robust ledningsförmåga, som kan stå emot både fredstida kriser och krig. Vi ser till att er organisation är en stark och pålitlig aktör i totalförsvaret – nu och i framtiden.
Behöver du rådgivning? Kontakta mig: anders.bennstrom@2Secure.se